Операція "децентралізація": як впроваджують реформу на Волині

1 Квітень 2017
 Квітень 1, 2017

Для журналістів у рамках форуму “Децентралізація – шлях до розвитку реформ” провели прес-тур в Зимнівську об′єднану територіальну громаду.

Форум “Децентралізація – шлях до розвитку реформ” було організовано народним депутатом Ігорем Гузем спільно з USAID Україна, що впроваджується Фондом Східна Європа та за підтримки громадської організації “Інтерньюз-Україна”. Він був присвячений важливій та актуальній темі – об’єднання громад. Перший день форуму відбувся 30 березня у місті Володимир-Волинський.

Координатор проекту Програми “USAID Рада” та модератор заходу Ігор Парасюк відкрив форум та розповів присутнім представникам ОТГ про суть Програми та про що вони будуть говорити упродовж двох днів.

Народний депутат України Ігор Гузь сказав, що люди повинні продовжувати об’єднуватися і таким чином рухати далі реформу децентралізації задля того, щоб розвивати свої території. Також він порадив головам ОТГ робити ставку на молодь.


Нардеп Ігор Гузь вважає, що людям варто самоорганізовуватись і рухатись вперед


На форумі було чимало присутніх

Під час відкриття форуму “Децентралізація – шлях до розвитку громад”
Начальник відділу взаємодії з місцевими органами влади Департаменту з питань місцевого самоврядування Мінрегіону Лілія Попова розповіла, що нині в Україні йдеться про 366 об’єднаних територіальних громад. Також вона зробила наголос на тому, що ОТГ варто створювати свої ЦНАПи, щоб надавати послуги на місцях.

“Треба робити ЦНАПи для того, щоб надавати послуги і залишати гроші у своїй ОТГ. Але гроші – це не єдине, чим можна збільшити можливості громади”, – додала Лілія Попова.

Також вона відзначила той факт, що громади, які не побоялися об’єднатися першими, отримали тоді більше коштів. Адже перші нечисленні громади ділили 1 мільярд суми підтримки, а тепер на 366 громад припадає лише 1,5 мільярда.

Не дивлячись на останні події в Луцьку віце-консул Генерального консульства Польщі Марек Запур відвідав форум

Начальник відділу взаємодії з місцевими органами влади Департаменту з питань місцевого самоврядування Мінрегіону Лілія Попова


Експерт Офісу реформ та професор СНУ імені Лесі Українки Валентин Малиновський сказав, що проблемою на шляху реформи є міста обласного значення в Україні, а на Волині – міста районного значення. Адже жодна громада не хоче об’єднуватись з містами обласного значення. На Волині, крім Шацька, жодне місто районного значення не має об’єднання.

Валентин Малиновський також зазначив, що завдяки небайдужій громаді йому вдалось створити Колківську громаду. Адже є супротив керівників районів, які щосили намагаються затягнути процес децентралізації.

Професор СНУ ім.Лесі Українки Валентин Малиновський
“Якщо ми це зробимо, то ми змінимо Україну кардинально. Як змінилась Польща? Перше, що вони зробили, – провели реформу децентралізації, а ми цю реформу чекали більше 20 років”, – сказав Валентин Малиновський.

Він сказав, що є ціла низка законів. Перший – це Закон 4772, так званий закон про “олійні плями”, стосується тих громад, які не визначились, і їх треба доєднувати. У Зимнівській ОТГ є такі громади, які треба доєднати. Також важливим є закон 5520, у ньому зазначається, що можна доєднувати сільради із сусідніх районів.

Експерт Офісу реформ Василь Гром сказав, що варто ОТГ навчитись заробляти і залучати інвесторів. Для цього він пропонує впроваджувати сучасну систему управління територіальними громадами.

Голова Грабоцевької громади Богдан Барабаш поділився своїм досвідом та планами громади на майбутнє. Також він сказав, що багато малокомплектних шкіл на території ОТГ, в яких навчається дуже мала кількість учнів, – це тягар для громади.

Голова Грибовицької громади Богдан Барабаш ділиться досвідом
Партнер программ USAID Галина Васильченко розповіла про можливості для розвитку громад, такі як зовнішні джерела фінансування і міжнародні донори.

Галина Василевська – представник USAID
Виконавчий директор від фонду Ігоря Гузя “Прибужжя” Борис Карпус розповів, що 20 квітня стартує конкурс проектів для отримання міні-грантів – до 20 тисяч гривень від фонду “Прибужжя” та Британської ради.

Помічник-консультант народного депутата Ігоря Гузя Марина Хромих

Зліва – виконавчий директор Асоціації місцевого самоврядування Прибужжя Валентина Степюк

Голова Зимнівської ОТГ В’ячеслав Католик запросив журналістів оглянути, що зробили в їхній ОТГ за рік роботи. Варто зазначити, що у цю громаду увійшли 4 сільські ради: Зимнівська, Бубнівська, Селецька та Льотничівська, а це 17 сіл та більше шести тисяч людей.

Голова Зимнівської ОТГ В’ячеслав Католик

Експерт розвитку мережі ЦНАП Офісу реформ Павло Остапук
За 2016 рік надійшло власних та закріплених доходів на 5,8 мільйона гривень (на 164,1 % більше, ніж у 2015-у).

Громада має свою групу реагування, яку відкрили в серпні минулого року. Керівник сектору реагування патрульної поліції № 2 Іван Палайчук розповів, що патрульні виїжджають на різні виклики. Досить часто це побутові конфлікти.


Патрульна поліція відповідає за порядок та безпеку в Зимнівській ОТГ

Голова Зимнівської ОТГ В’ячеслав Католик розповідає про роботу сектору реагування патрульної поліції
Також журналістам показали ЦНАП Зимнівської ОТГ. Керівник ЦНАПу Ірина Корольчук повідомила, що в колишніх приміщеннях сільрад розташовані робочі місця, тому мешканці сіл не повинні їздити в Зимне, а можуть отримати послугу у своєму сільському ЦНАПі. До речі, зі слів Ірини Корольчук, у них надаються і платні послуги, таким чином ЦНАП за рік заробив 185 тисяч гривень.

У зимнівському ЦНАПі

Кабінет голови ЗИмнівської ОТГ

Майже мільйон гривень зимнівська громада спрямувала на частковий ремонт будинку культури, де знаходиться ЦНАП та кабінет сільського голови
Окрім того, в Зимному відремонтували дорогу на вулиці Зелена, частково провели ремонт будинку культури, придбали транспорт для пункту швидкої допомоги коштом субвенції за 705 тисяч гривень і це все – за рік існування ОТГ.

відремонтована дорога вулиці Зелена, село Зимне

Зимнівська ОТГ має й свій трактор для господарських потреб

Жителька села Зимне розповідає чи стало краще жити після об’єднання
У селі Бубнів, що входить в Зимнівській ОТГ, громада відремонтувала покрівлю в будинку культури, провела ремонт вуличного освітлення, замінили тепломережу, вікна та двері у школі, придбала шкільний автобус. Також показали ремонт в дитячому садочку. Як зауважив В’ячеслав Католик, у найближчих планах – покриття бруківкою (яка вже закуплена і знаходиться на території садочка) доріжок біля садочка.

у Бубнові

На території садочка села Бубнів

Школа в селі Бубнів

Садочок в селі Бубнів

Незабаром зруйновані старі доріжки біля садочка замінять новенькою бруківкою

Відремонтований дах будинку культури в селі Бубнів

Відремонтований садочок в селі Бубнів

Журналістка Олена Лівіцька фотографує водія шкільного автобуса села Бубнів, Транспорт придбали за півтора мільйона гривень (на умовах співфінансування)

Завідуюча садочком у селі Бубнів зустрічає делегацію

В селі Селець журналістам показали відремонтований шмат дороги на Хобултову та Хмелівку за 600 тисяч гривень. Також показали, як працює сільський ЦНАП, куди місцеві жителі можуть звертатись за довідками, послугами реєстрації, виписки-приписки та інше. До речі, в будинку культури здійснили поточний ремонт системи опалення на суму 111 тисяч гривень.


Будинок культури, бібліотека та ЦНАП села Селець в одному приміщенні

У будинку культури села Селець відремонтували систему опалення, а в подальших планах – заміна дверей та ремонт приміщення

Мешканцям Сельця необов’язково їхати за .послугами в Зимне,, вони можуть отримати всі необхідні довідки у сільському ЦНАПІ

Начальник ЦНАПу в селі Селець

Втім голова Зимнівської ОТГ сказав, що на цьому розвиток ОТГ не зупиниться, адже мають ще дуже багато планів. Відтак закупили трактор і розробляють план рекультивації сміттєзвалищ та графік вивезення сміття. Таким чином у цій громаді будуть боротись з таким явищем, як стихійні сміттєзвалища. Також В’ячеслав Католик зазначив, що під час прийняття будь-якого рішення завжди враховується і думка громади.

“Дуже тішуся тим, що маю команду професіоналів. Ми, починаючи будь-які дії, завжди спираємось на думку людей, що дозволяє нам робити ті кроки, які не нашкодять громаді”, – додав голова Зимнівської ОТГ.

Джерело: Ділове інтернет-видання “Конкурент”