В Апараті Верховної Ради планують створити інформаційно-консультаційний центр  

2 Листопад 2018
 Листопад 2, 2018

Створити інформаційно-консультаційний центр для забезпечення діяльності народних депутатів України – головний лейтмотив робочої зустрічі, що відбулася у Луцьку 1 листопада. Участь у ній взяли представники проекту Програми USAID РАДА, парламентарі, а також голови об’єднаних громад Прибужжя, заступник міського голови Володимира-Волинського, громадські активісти, студентський актив. Згодом до дискусії приєдналася представниця Британського посольства в Україні.

Приводом для проведення заходу стало підсумкове опитування. Участь у ньому взяло 110 парламентарів, які відповіли на понад 60 запитань. В основному вони стосувалися  роботи в окрузі. Після цього результати опитування презентували у стінах Верховної Ради.

Як пояснив директор Програми USAID РАДА Ігор Когут, з результатів опитування очевидно, що депутати потребують допомоги у свої роботі, зокрема, консультативної, юридичної, роз’яснювальної. Тому й виникла ідея удосконалити Апарат ВРУ.

«У 2015 році ми зробили перше опитування народних депутатів України 8-го скликання, а зараз вже – підсумкове. За три роки зріс інтерес парламентарів щодо вивчення ухвалених рішень на предмет конституційності, стала гострішою потреба у налагодженні комунікація з виборцями, щоб уміти висловлювати їхні інтереси. Депутатів навіть менше турбують регламентні питання. І сьогодні, опираючись на дані дослідження, отриманий досвід упродовж років співпраці з парламентарями, розпочали розмову в Раді, щоб створити підрозділ зв’язку з органами місцевого самоврядування – офіційний офіс консультування. Будемо намагатися його запустити з січня 2020 року – після нового скликання парламенту. І ми хочемо, щоб депутати, які взяли участь у проекті Модельний округ, а, це, зокрема, й Ігор Гузь, щоб вони були нашими провідниками».

Керівник Відділу організаційної роботи з регіонами Апарату ВРУ Валентина Рудковська пояснила, що асистування парламентарям – нова функція у співпраці апарату з нардепами. «Ми б не хотіли, щоб затрачені інтелектуальні та матеріальні ресурси були витрачені дарма, а навпаки, щоб лишилися у Верховній Раді», – відзначила вона.

Нардеп Ігор Гузь зауважив, що важливий внесок Програми USAID РАДА – не тільки фінансовий, а й, головним чином, у підходах. Це і комунікація з тими, у кого черпали цікаві ідеї, й обмін досвідом.

«Якби Програма USAID РАДА працювала б у наступному скликанні, і ми б з Іриною Констанкевич переобралися б, рекомендував би її кандидатуру для подальшої роботи у Проекті. Вона веде інтенсивну роботу у себе в окрузі, у неї сильна команда, є досвід. Щодо самої роботи у парламенті, за чотири роки в партійному або ж фракційному об’єднанні жодного разу не було спроби допомогти і підштовхнути нардепів-мажоритарників поділитися практикою. Мій особистий досвід та інших колег – дуже корисний для співпраці, щоб дійсно забезпечити ефективну комунікацію, щоб люди чесно, після закінчення каденції, сказали: депутат був ефективний у контексті комунікації, допомоги. Наприклад, тиждень тому в Любомлі була зустріч голів ОТГ. Ми неодноразово зустрічаємося як одна сім’я і це класно. Незалежно від партійної приналежності, ідеологічних моментів, люди на одній території і різних гілок влади готові допомагати, є конструктив і взаємодія. А все розпочалося з того, що прокладалися містки. І сьогодні мій округ на 99 % охоплений новоствореними ОТГ. Для мене важлива й робота команди, бо в «полі» працює вона, а не лише нардеп», – зауважив парламентар.

Його колега Ірина Констанкевич відзначила, що у неї лише 2 роки досвіду роботи в окрузі. Прийшла вона з університетського середовища, не з політики. Навчання, яке пропонує Програма USAID РАДА – дуже корисне і її помічники вже брали участь в тренінгах, організованих представниками проекту. Тому й вона особисто зацікавлена у подальшій співпраці.

Під час зустрічі Перший секретар Посольства Великобританії з політичних питань Кетрін Девенпорт найбільше цікавилася урядовими реформами та політичними настроями в області: «Дуже цікаво, як проходить реформа децентралізації. Знаю, що у зв’язку з цим, є великі міграційні ризики, оскільки область – прикордонна. Волинь для мене часто асоціюється з інноваційністю та динамічним розвитком».

Голова Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Михайло Наход зауважив, що команди нардепів – Ігоря Гузя та Ірини Констанкевич – достойно працюють на Волині. «Їх відзначають органи місцевого самоврядування.  Якщо говорити про Програму USAID РАДА і майбутній Центр в Апараті ВРУ – керівництво партій повинно вибудувати ланцюжок: депутат Верховної Ради – депутати місцевих рад – виборець. Щоб із дрібними питаннями люди не зверталися до парламентаря, якщо, звісно, це не стосується його законотворчої діяльності», – сказав він.

Керівник Зимнівської громади В’ячеслав Католик відзначив депутата Гузя в окрузі: «Ігор Гузь «підтягує» багато цікавих ідей. Люди відчувають, що таке влада, його постійно можна побачити на території ОТГ. Добре, що проект Модельний округ покликаний допомагати громадам».

Присутня на заході голова Смідинської ОТГ Оксана Піцик зауважила, що роботу нардепа округу, куди увійшла її громада, зовсім невідчутно. Його ніколи й ніхто не бачив. Тому, першочергово, на її думку, йдучи у парламент, обранець повинен розуміти, яка його мета, які результати він покаже. «Гузь – їде до людей, чує їх, реагує на проблеми місцевих жителів. Він не ховається, а працює з людьми», – підсумувала вона.

Довідково:

Програма USAID РАДА – п’ятирічний проект, який реалізує консорціум українських неурядових організацій у складі Фонду Східна Європа, Громадянської мережі ОПОРА, громадської організації «Інтерньюз-Україна», громадської організації «Лабораторія законодавчих ініціатив» (листопад 2013 – листопад 2018).

Пілотний проект «Модельний округ» є проектом Програми РАДА, який покликаний створити найбільш ефективну модель комунікації та взаємодії народних депутатів України з виборцями за допомогою як класичних, так і інноваційних механізмів та інструментів. Участь у проекті беруть семеро парламентарів, які представляють різні фракції у Верховній Раді України та обрані як у мажоритарних округах, так і за списками політичних партій.